Masz na dachu Wieży powstał w 1965 roku. Miał 30metry wysokości + wysokość wieży. Górny kosz jego znajdował się na wysokości około 17stego piętra (porównując do wieżowca). Waga 4 tony. Maszt pełnił funkcję anteny do radiostacji znajdującej się wewnątrz wieży. Służył do wprowadzania statków Świnoujście- Szczecin.

Po przejęciu Wieży, w pierwszej kolejności ruszyliśmy z ratowaniem zabytku. Dostaliśmy wytyczne, że maszt należy wyciąć. Rozpoczęliśmy więc, poszukiwanie pomysłów, w jaki sposób możemy to zorganizować.

Nasze pomysły:

1️⃣ Pocięcie masztu na 3 kawałki i zabranie helikopterem specjalistycznym transportowym. Wycena 500 tys zł. Niestety ale taki koszt sprawił ze nie musieliśmy szukać innych sposobów.

2️⃣ Sięgnięcie dźwigiem. Niestety 25-metrowy dźwig ledwo wjechał pod górkę pod wieżę. O 50-metrowym mogliśmy zapomnieć.

3️⃣ Alpiniści spawacze. 3 tygodnie cięcia plazmą i acetylenem. 60 kawałków po 50cm opuszczanych na linach. Kawałki te miały nawet po 75kg. Jeden alpinista musiał z nad głowy takie elementy ciąć/przepinać wisząc samemu na linie.

Górna część masztu pozostanie zespawana przez nas na nowo i będzie udostępniona dla zwiedzających 🙂
Dziękujemy Artur Kapała za pomoc w spawaniu elementów. Nie możemy doczekać się końcowego efektu.

W latach 70,80,90tych, a nawet po zamknięciu wieży 2000-2020, wiele osób wchodziło na maszt. Czy ktoś z Was był jedną z tych osób? Dajcie znać 🙂

Leave a comment