O nas

Siła z pasji do ratowania zabytków Szczecina

Cześć! Nazywam się Wojciech Kłodziński. W 2020 roku, szukając miejsca na kolejny hostel w ramach mojej firmy Rentumi, trafiłem na Wieżę Gocławską. To był impuls – deszczowy dzień, błoto i chaszcze, a w środku wieży tony gruzu i graffiti. Jednak gdy stanąłem na tarasie widokowym, widok jeziora Dąbskiego, rzeki Odry i prawobrzeża Szczecina mnie oczarował. Wiedziałem, że to jest moje miejsce.

Pierwotnie chciałem tu zamieszkać, ale szybko zmieniłem plan. Wieża stanie się miejscem kultury z piękną kawiarnią na tarasie, gdzie każdy turysta i mieszkaniec Szczecina będzie mógł cieszyć się tym widokiem.

W trakcie pandemii COVID-19 zacząłem oczyszczanie terenu wokół wieży z chaszczy i śmieci. Dzięki opublikowanym informacjom w internecie dołączyli do mnie pierwsi ochotnicy: Przemek, Robert, Asia. Od tamtego czasu coraz więcej osób angażuje się w to przedsięwzięcie. Do współpracy dołączyły także liczne stowarzyszenia, w tym Stowarzyszenie Archegryf, Stowarzyszenie Wywrotka, Stołczyn Po Sąsiedzku, Muzeum Zduńskie opowieści, Fundacja Edukacji Strzeleckiej i Historycznej "Semper Parati", OSP Szczecin, Sound Wave Studio Bronx & Hopeer, Akadamia Sztuki, Teatr Polski i wiele więcej, które wspierają nas w organizacji wydarzeń i rewitalizacji wieży.

Prace rozpoczęły się od przygotowania dokumentacji: Programu Prac Konserwatorskich, Projektu Budowlanego, a także uzyskania niezbędnych pozwoleń BMKZ. Następnie zrealizowaliśmy szereg działań: Demontaż 30-metrowego masztu z 1965 roku,
Odbudowa pseudoportyku, Rekonstrukcja dachu z oryginalnych kamieni, Wstawienie okien na klatce schodowej, Hydroizolacja tarasu, Odbudowa balustrad, Oczyszczenie terenu, doprowadzenie prądu i wiele innych.

To projekt z pasji, który nie ma sensu biznesowego. Finansuję go z przychodów mojej działalności hostelowej. Złożyłem 11 wniosków o dotacje do różnych instytucji, jednak do dziś (01.2025) nie otrzymałem żadnego zewnętrznego wsparcia na rewitalizację wieży.

Pomimo trudności zorganizowaliśmy dziesiątki wydarzeń kulturalnych, festynów i imprez, angażując mieszkańców i lokalne społeczności. Wygraliśmy 3 projekty SBO (Szczeciński Budżet Obywatelski), które pozwolą na turystyczne zagospodarowanie lasu wokół wieży. Dzięki wsparciu takich osób jak Przemek, Robert, Asia, a także współpracy z instytucjami i stowarzyszeniami, udało się nam stworzyć społeczność zaangażowaną w rewitalizację Północy Szczecina.

Każda para rąk się liczy! Jeśli podzielasz naszą pasję do historii, kultury i chcesz dołączyć do tego wyjątkowego projektu, zapraszamy. Razem możemy przywrócić Wieżę Gocławską jej dawną świetność i uczynić ją wyjątkowym miejscem na mapie Szczecina.

Odwiedź nas online!
Wieża Bismarcka

Spacer 3D

Wejdź
Panorama 360

Kamera na dachu

Wejdź