Historia

Historia

Wieża powstała ku czci niemieckiego żelaznego kanclerza Otto von Bismarcka. Po jego śmierci, powstała fundacja, która zbudowała ponad 240 tego typu wież na świecie. Wznoszono je ze składek społecznych. Niestety nie wiele z nich przetrwało. Nasza szczecińska wieża, jest najdrożej wybudowaną (200.000 marek), największą oraz najlepiej zachowaną.

Dwa razy do roku rozpalano ogień pamiątkowy w wieżach – w dniu urodzin i śmierci Bismarcka

Koncepcja budowy pojawiła się już w 1899 r. Wybrano projekt autorstwa Wilhelma Kreisa wzorowany na mauzoleum Teodoryka w Rawennie i grobowcu Cecylii Metelli. Budowa rozpoczęła się w 1913 roku i zakończona została 10 sierpnia 1921 r.

Wieża znajduje się w północnej dzielnicy Szczecina – Gocław. Adres wieży to ul. Narciarska 5a i od tej ulicy jest najbliższe podejście – 160m pod górkę.

W 2022 roku ma powstać kolej miejska, którą dojedziemy tuż pod wieżę Bismarcka.

Wieża znajdowała się na wzgórzu, które początkowo nie było obrośnięte. Obecnie całe wzgórze pokrywa las.

Na zboczu Zielonego Wzgórza znajdowała się restauracja “Weinberg”. Słynęła ona z wina robionego z owoców rosnących na stokach dookoła. Miejsce stanowiło bardzo atrakcyjne miejsce dla mieszkańców.

Wieża przetrwała wojenną zawieruchę, jednak orły, które znajdowały się na szczytach przypór zostały strącone.

Jeszcze w pierwszych powojennych latach miejsce to było tłumnie odwiedzanie przez szczecinian, którzy zwiedzali ją „na dziko”. Pomimo, że władze polskie nadały wieży nazwę „Gocławska” w potocznym języku się ona nie przyjęła i do dziś nazywana Wieżą Bismarcka. Niestety kilka nieszczęśliwych wypadków spowodowało zamknięcie wieży dla turystów w połowie lat 70.

wieża5-1024x683